Kara para aklamaya karşı ‘otomatik sistem’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / Ankara – 7 Aralık’ta AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölge Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen’i dinledi. Toplantıda komisyon üyelerinin sorduğu bazı sorulara Tiktok’tan daha sonra yazılı yanıt gönderildi. Yanıtta TikTok’ın kısa süre önce, platforma en doğru güvenlik uygulaması ve politikası konusunda rehberlik etmeyi amaçlayan bölgesel bir Güvenlik Danışma Konseyi kurduğu, akademi ve sivil toplumdan kanaat önderlerini bir araya getiren altı üyenin, içerik denetleme politikaları ve uygulamaları hakkında tavsiyeler de dahil olmak üzere, uzmanlıklarını paylaşarak stratejiler geliştirmeye çalışacağı belirtildi.

TikTok, 1 Ocak ile 30 Kasım 2023 tarihleri arasında Türkiye’de yaklaşık 16,5 milyon içeriği ihlalden dolayı kaldırdı. İhlallerin dağılımına bakıldığında 2023 yılının ilk çeyreğinde ilk sırayı “yasa dışı faaliyetler ve denetime tabi mallar”, ikinci sırayı “şiddet içeren ve rahatsız edici içerik”, üçüncü sırayı “çocukların güvenliğine” yönelik ihlaller aldı.

Yasa dışı faaliyete karşı sıfır tolerans

İçeriklere ilişkin yapılan şikayetlerin bazılarında inceleme süresinin 10 dakika ile 2 saat arasında değiştiği ifade edilirken, “Suç gelirlerinin aklanmasında TikTok’un kullanıldığına yönelik iddialarına” şöyle yanıt verildi: “TikTok, platformda suç gelirlerinin aklanması da dahil olmak üzere herhangi bir yasa dışı faaliyete karşı sıfır toleransa sahiptir. Dolandırıcılık işlemlerini tespit etmek ve önlemek için kontrollerimizin yanı sıra potansiyel kara para aklama faaliyetlerini izleyen otomatik sistemlere ve uyumluluk profesyonellerine sahibiz. Platformumuzu kötüye kullandığından veya çalıntı kredi kartlarını kullanmak da dahil olmak üzere yasa dışı davranışlarda bulunduğundan şüphelenilen kullanıcıların TikTok’a girmesi yasaklanmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir