Teknolojide Yeni Bir Çığır Açılıyor: Yakın Bir Zamanda Herhangi Bir Hücreden Yumurta ve Sperm Üretilebilecek!

Gün geçmiyor ki teknolojide yeni bir adım atılmasın. Bilim insanları her gün bizi daha da fazla şaşırtacak ve’Bu da mı mümkün?!’  diyeceğimiz yeni çalışmalar üzerinde çalışmaya ve gerçekleştirmeye devam ediyorlar. Gelin şu anda üzerinde çalışılan inanılmaz bir araştırmayı inceleyelim!

Kaynak: https://www.brown.edu/news/2023-10-23…

Ulusal Tıp Akademisi’nin IVG (vücut dışı sperm ve yumurta üretimi) konulu çalıştayına başkanlık eden Brown Üniversitesi profesörü Dr. Eli Adashi, herhangi bir hücreden yumurta ve sperm oluşturmanın potansiyel sonuçlarını inceledi.

Bulunan verilere göre, bilim adamlarının bir kişinin ağzından veya derisinden hücre almasına ve in vitro gametogenez adı verilen bir yöntem kullanarak bu hücreleri insan yumurtalarına veya spermlerine dönüştürmesinin sağlanması yalnızca an meselesi.

Dr. Eli Y. Adashi, bunun, bu yumurtaların ve spermlerin daha sonra labaratuvar ortamında bir embriyo oluşturmak için döllenebileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Brown’daki eski tıp fakültesi dekanı ise, bilim adamlarının bir kişinin yanak hücresini herhangi bir hücre türünü özel olarak yaratmak için kullanabilmesinin çok yakın bir zamanda olabileceğini söyledi.

Adashi, “Uyarılmış pluripotent kök hücreleri kullanarak, felçli bir kişinin yürümesine yardımcı olabilecek bir sinir hücresi veya Parkinson hastalığı olan bir hastanın beynine yerleştirebilecek ve teorik olarak Parkinson hastalığını iyileştirecek bir hücre yaratılabilir” dedi.

Ayrıca bu teknoloji sayesinde vücutta çalışmayan gerçek parçaların yerine gerçeğine çok yakın yeni parçalar üretilebiliyor.

Doktor Adashi’ ye göre, hem olasılıklar hem de sonuçlar sonsuz.

Ayrıca, ulusal bilim, mühendislik ve tıp akademilerini IVG yoluyla insan üreme hücrelerinin bilimsel, etik ve düzenleyici etkilerini tartışan bir çalıştaya motive eden şeyin bu olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında üç günlük programı yöneten komiteye başkanlık eden akademi üyesi Adashi, Ulusal Tıp Akademisinin IVG’nin potansiyelini kabul ettiğini ancak bunun henüz uygulama aşamasında olmadığını da fark ettiğini söylüyor.

Program sonrasında 40 sayfadan uzun olan bir rapor yakın zamanda yayımlandı. Adashi, çalıştaydan elde edilen bilgileri ve bu ileri teknolojinin insan spermi ve yumurtası oluşturmak için kullanılması potansiyeli hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Adashi’nin dediğine göre IVG üzerine yapılan çalışmaları 2009 yılından beri devam ediyor.

2013 yılında bunu gerçekten gerçekleştiren iki bilim adamıyla, Katsuhiko Hayashi ve Mitinori Saitou ile tanışmak için Kyoto’ya bir uçuş yaptığını söyledi.

Adashi’nin dediğine göre, ikili bir farenin kuyruğundan deri hücrelerini alıp onları indüklenmiş pluripotent kök hücrelereyeniden programlayabildiler ve daha sonra bu kök hücreleri yumurta hücrelerine dönüştürebildiler.

Bu Japon araştırmacılar  dünya çapındaki diğer bazı araştırmacılar, o zamandan beri başka şeylere dönüşebilen ve kemirgende yumurta veya sperm oluşturabilen bu iPSC’leri (İndüklenmiş pluripotent kök hücre) alabildiler.

Daha sonra bu yumurta ve sperm hücrelerini kullanarak uygun karşıt gameti dölleyerek bir embriyo meydana getirdiler ve bu embriyo daha sonra koruyucu annelere yerleştirdiler. Sonrasında ise yavrular doğdu.

IVG şu ana kadar yalnızca kemirgenlerde gerçekleştirilebildi ve Adashi’ nin dediğime göre şu an insan üzerindr uygulamasının yakınında bile değiliz ve oraya varmamız muhtemelen on ya da yirmi yıl olmasa da birkaç yılı alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir