Son dakika… Polat soruşturması: Kilit isim itirafçı oldu, kara para döngüsünü anlattı

“Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” ve “Vergi kanununa muhalefet” suçlarından tutuklanan Dilan Polat ve Engin Polat soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturma kapsamında firari olan mali müşavir Zümrüt Yerebakan önceki gün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne teslim oldu.

Ancak savcılık Yerebakan’ın ifadesini kendisinin alacağını söyleyerek adliyeye getirilmesini istedi. Savcı karşısında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini söyleyen Zümrüt Yerebakan bildiği her şeyi savcıya tek tek anlattı.

“ENGİN POLAT RAHATTI”

MASAK raporunun ortaya çıkmasından sonra Engin Polat’ın şirketinde toplantı yapıldığını anlatan Yerebakan, “Toplantıda MASAK raporunu bir projektör vasıtasıyla perdeye yansıttılar. Burada rapor sayfa sayfa hızlıca incelendi ve sonunda sadece vergi cezası kesileceği konusunda bir karar oluştu. Araçların üzerinde henüz haciz ve tedbir kararı olmamasından dolayı araçların başkalarına devredilmesi ilişkin konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalar esnasında Engin Polat rahattı” dedi.

İFADELER YAZILI OLARAK HAZIRLANDI

Ataşehir’deki Polat’lara ait şirkette çeklerin imza atılarak verdiğini anlatan Yerebakan, “Bu çek bedellerinden Ahmet Gün kendi komisyonunu aldıktan sonra çeklere konu paralar tekrar Polat’lara dönüyor gayrimenkul üzerinden sisteme girerek aklanıyordu. Soruşturmalar başladıktan sonra Ahmet Gün ve diğer kişilerin verecekleri ifadeleri yazılı olarak hazırladılar. Söylenmesi gerekenleri metinlere geçirdiler” dedi.

Yerebakan ifadesinin ardından yurtdışı çıkış yasağı koyularak serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir