Odatv açıklıyor: Kim gitti kim geldi… Birol Güven’e yeni görev… Konu: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Erkin Yılmaz, 11 Ağustos 2023 tarihinde Resmi Gazete yer alan kararla birlikte Kültür Ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü olarak atanmıştı. Henüz 6 ay dolmadan Erkin Yılmaz’ın Sinema Genel Müdürlüğü’nden alınarak Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne atanmasına karar verildi. Erkin Yılmaz’dan boşalan Sinema Genel Müdürlüğü’ne ise film yapımcısı ve senarist Birol Güven’in getirileceği bilgisine Odatv ulaştı.

BİROL GÜVEN KİMDİR

Birol Güven (d. 1 Mayıs 1964, Darıca Kocaeli), Türk film yapımcısı, senaryo yazarı ve yönetmen. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dilbilim Bölümünden mezun olduktan sonra kısa bir süre öğretmenlik yapan Birol Güven, bir süre turizm sektöründe tur operatörü olarak çalıştı. Öğrencilik ve çalışma hayatında devam ettiği hikâye yazma hobisini 1997 yılında profesyonelce yapmaya başladı.

MinT Motion Pictures adlı şirketi kurarak senaryo ekibiyle birlikte 2.000 den fazla bölümlük 50 TV projesine imza attı. TV projeleri arasında yer alan Çocuklar Duymasın’ın 2002-2004 yılları arasında tekrar bölümleri ile gün birincisi olmudu.

Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım, Dersimiz Atatürk, Mandıra Filozofu, Mandıra Filozofu İstanbul filmleriyle sinema sektörüne de adım attı. Ortak yapımcısı olduğu Güzel Günler Göreceğiz filmi 2011 yılında Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülünü aldı. 2018’den beri 360 kanalında Birol Güven ile Gelecek Geliyor adlı programı sunmaktadır. 2022 yılında vizyona girecek yeni filmi Digital Human ile Türkiye’nin ilk robot oyuncusu Aypera ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Nalan Güler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir