Mısır Alım Fiyatına Gelen Zam Düşük Kalınca Yapılan Karşılaştırma Viral Oldu

Tarımda çiftçinin uzun zamandır yüzü gülmezken, son yıllarda ağlama konumuna geçtiğini görülüyor. Tarım politikalarının ve ekonomideki gelişmelerin zararına çalışmayı getirdiği üretici tarafın son olarak mısır alım fiyatlarında yaşadığı karşılaştırma dikkat çekti.

Tarımda sorunlarımızın marketteki gıda fiyatlarına yansıdığını yeni öğrendiğimiz ekonomik ortamda yine de finansal okur yazarlıkta tarımın önemi anlayabilecek kadar vakıf olamıyoruz.

Gıda enflasyonunun dünyada en yüksek olduğu ülkelerin içinde yer alırken, iklim krizinin ve aynı zaman iş planlamalarının da etkili olduğu gıda fiyatlarında yükselişin süreceği görülüyor.

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, mısır alım fiyatlarına değinince yapılan bir karşılaştırma sosyal medyada da viral oldu, yayıldı.

Alım fiyatlarının açıklaması duyuruyla yapılırken, 5,70 TL olan fiyatın 6 TL’ye çıkarılması ise yorumların kalabalıklaşmasına neden oldu. Yorumlara gelen 5 TL tuvalet ücreti görseli de sosyal medyada yayıldı.

Çiftçinin durumu ve

Maliyetlerdeki ve gıda enflasyonundaki artışa karşın

Alım fiyatlarında aynı yükseliş marjının olmaması

Yorumların çoğalmasına neden oldu.

Dünyanın da iklim kriziyle kuraklık ya da sel felaketleriyle tarımda sorular yaşadığı şu süreçte,

Gıda fiyatlarındaki yükselişi etkileyeceği alan genişliyor.

Ancak en çok dikkat çeken karşılaştırma ve hemen hemen çoğu hesapta kopyala-yapıştır şeklinde viral olan görsel de bu şekilde oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir