Memur-Sen Başkanı’ndan toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili açıklama

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan süreç devam ediyor. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin zam teklifinin bugün belli olacağını belirtti.

Ali Yalçın, katıldığı bir TV programında memur ve emekliye yapılacak olan toplu sözleşme zammı ve hükümetin teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yalçın, görüşmelere ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:
 
“Toplu sözleşme başlayalı 21 gün oldu biz tekliflerimizi Çalışma Bakanlığı’na sunduk. Ön müzakere süreci yürüdü. Bugün de genele ilişkin bütün hizmet kollarını ilgilendiren başlıklar saat 10 itibarıyla başladı. Bakanlıkta şu anda tartışmamız sürüyor.

“Bugün mutlaka teklif bekliyoruz”

 Bakanlık bu konuda yeterli bir süreyi almış durumda diye düşünüyorum. Bugün mutlaka teklifi bekliyoruz. Teklif gelmediğinde süreç daha da sıkışmış olacaktır. Bakanlığın bugün hızlı bir şekilde teklifi getirmesi gerekir.
 
21 günlük süreçte ön müzakere ile tam müzakere birleşti. Bakanlıkta müzakere dediğimizde karşı tekliflerin gelmesi ile müzakere tam müzakere olur.

Teklifleri kamuoyuna açıkladığımızda 14 ve 17’sinde teklif gelecek 21’i itibarıyla süreç bitmiş olacak. Hakeme kalacaksa 3 günlük düşünme süreci ve hakem süreci var.

Memur toplu sözleşmeleri 1 Ağustos-31 Ağustos arası sonuçlanması gerekiyor. Maliye Bakanlığı tüm teklifleri anlayabilecek zaman esnekliğini yakaladı bugün teklifi bekliyoruz. Henüz Bakanlıktan teklif olmadı dönüş için.”

Talepler

Ali Yalçın, en düşük memur maaşının söz verildiği gibi 22 bin lira yerine 21 bin 350 lira olduğunu, bu nedenle memurların 1650 lira alacağı olduğunu hatırlatarak “Toplu sözleşme tekliflerini oluşturduğumuz sürece 1650 TL’lik vaadin yerine gelmesi, masanın bununla başlaması gerektiği çağrısını ifade ettik. Bununla birlikte yüzde 110, 2 yıl için teklifimizi sunduk.” diye konuştu.

Memur Sen Başkanı, enflasyonist ortam nedeniyle 3’er aylık zam talebinde bulunduklarını, 2025’te ise hükümetin enflasyonla mücadelesine inandıkları için zam taleplerini 6 ayda bire çektikleri hatırlattı. Yalçın, 50 bin kamu personelinin katıldığı anketten çıkan sonuçları ise şöyle paylaştı:

“Kamu görevlilerinin yüzde 90’ının 3’er aylık teklifi desteklediğini gördük. 50 bin ankete katılan kişilerin yüzde 47’si kirada oturduğunu gördük. Kira yardımının ne kadar önemli olduğunu tekliflerimizi sunarken zaten ifade etmiştik.” 

Memur emeklileri

Refah payı kısmına vurgu yapan Yalçın, “Refah payı kısmının özellikle altını çizdik. Biz önemsiyoruz, bundan önceki toplu sözleşmede refah payı ısrarımızı ifade ettik. Toplu sözleşme metnine girilmemesi konusunda direnç gösterildi. Refah payı yüzdelik zammın içerisine konulmaya çalışıldı.” şeklinde konuştu.

Ali Yalçın, memur emeklileri için şunları belirtti:

“8077 TL’nin emeklilere yansıtılmadığını ifade ettik. Memur emeklilerinin durumunu dikkate almak gerekiyor. Bunun emeklilere de yansıtılması konusunu ortaya koyduk.”

Ali Yalçın, toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı kısa değerlendirmede saat 15’te kamu işvereni heyeti ile yeniden bir araya gelineceğini ve o toplantının ardından hükümetin zam teklifinin belli olacağını belirtti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir