Kâmil Koç, 2023’te 340 bin seferle 15.5 milyon yolcu taşıdı

Genel Müdür Çağatay Kepek:
“2024’e yeni yatırımlarla büyüyerek başlıyoruz”

Türkiye seyahat sektörünün köklü ve lider markası Kâmil Koç, 2023 yılına ilişkin verilerini açıkladı. 2023 itibariyle yaklaşık 340.000 sefer gerçekleştirip, toplamda 15.5 milyon yolcu taşıyan Kâmil Koç, yıl içinde en fazla yolcu ve sefer sayısını ise yaklaşık 1.500 sefer ve 81.723 yolcu ile 23 Nisan’da gerçekleştirdi. Bu süreçte toplamda yaklaşık 300 milyon kilometre yol yapan Kâmil Koç araçları, dünyanın çevresini 7.500 kez dolaşmış oldu.

Kâmil Koç Genel Müdürü Çağatay Kepek, “Firma olarak, ciro, sefer ve yolcu sayısında hedeflerimize ulaştığımız bir yılı geride bıraktık. Bugün Avrupa’nın 6 noktası ile birlikte ülkemizdeki 72 ilimizde, 357 noktaya sefer yapıyoruz. 2024 yılına ise, %10’lük bir büyüme hedefimiz doğrultusunda, 2023’te gerçekleştirdiğimiz 500 milyon TL’yi aşan bir yatırımla 53 adet yeni otobüsü daha filomuza katacağız. 2024 başında teslim alacağımız son model otobüslerimizle birlikte öz mal filomuzun yaş ortalaması da 4,02’den 1,83’e düşürecek. 6 milyar TL ciroya ulaştığımız 2023 yılının ardından, 2024 yılında da yine yeni iş birlikleri ile seyahat ağımızı yurt içinde ve yurt dışında yeni iller, yeni ülkelerle genişletmeyi planlıyoruz. Marka olarak, başarılı geçen 2023’ün ardından yeni yıla yeni yatırımlarla büyüyerek başlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin ilk ve en çok tercih edilen seyahat firması Kâmil Koç, zorlu 2023 yılını doğru yatırım ve stratejilerle başarılı bir şekilde tamamladı. Yeni yatırım ve iş birlikleri ile filosunu büyüten, seyahat ağını genişleten, sefer ve yolcu sayısını arttıran Kamil Koç, 2023 performansını ve 2024 hedeflerini açıkladı.

“Cumhuriyetimizin 100. Yıl coşkusunu ülkemizin dört bir yanına taşıdık”

98 yıllık bir firma olarak 2023’te, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yaraşır bir performans sergilediklerini vurgulayan Kâmil Koç Genel Müdürü Çağatay Kepek, şu açıklamalarda bulundu:

“Pandemi etkisinin hafiflediği ve umutla başladığımız 2023 yılının henüz başında, büyük deprem felaketi yaşadık. 11 ilimizin içinde bulunduğu geniş bir coğrafi alanda yıkıma yol açan 6 Şubat depreminin ilk saatleri itibariyle harekete geçerek, afet bölgesine yönelik seferlerimizi arttırdık. Ayni ve nakdi yardımların yanı sıra yine ilk saatler itibari ile yaklaşık 20 otobüsümüzü, başta arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin havalimanı, şehir içi ve şehirlerarası transferleri olmak üzere Afet Koordinasyon Merkezi’nin emrine sunarak, gece gündüz arama kurtarma çalışmalarına katkı sunduk.

Ülkemiz için zorlu başlayan bu yılda, yine tarihimizin en önemli günü olan Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladık. Kâmil Koç olarak, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında yola çıkmış ve kendisi ile yol arkadaşlığı yapmaktan her zaman gurur duymuş bir marka olarak, bu özel yılın anısına 100 aracımızı, özel olarak hazırlanan 100. Yıl tasarımı ile giydirerek, Cumhuriyet coşkusunu ülkemizin dört bir yanın taşımaya çalıştık. 

Türkiye’de ve Avrupa’da yeni duraklarla seyahat ağımızı daha da genişlettik

Türkiye seyahat sektörünün köklü ve lider markası olarak, araç yatırımlarımız kapsamında 2023 yılında filomuza 10 adet sıfır araç kattık. Halihazırda 2.000 personelimiz dahil Kâmil Koç çatısı altında 6-7 bine ulaşan çalışanımız ve günde gerçekleştirdiğimiz 1.000’den fazla sefer ile ülkemizin bu alandaki öncü markası olmaya devam ediyoruz. Filomuzda 250’ye yakın kendi özmal aracımız dahil markamız altında hizmet veren yaklaşık 1.000 araçlık dev filomuzla, ülkemizin 72 ilindeki 357 seyahat noktasında yolcularımıza hizmet verdik. Yurt içinde son olarak, ülkemizin medeniyetler beşiği şehri Mardin ile karşılıklı seferlerimizi başlattık. 

Yine yıl içinde Avrupa’nın en büyük şehirler arası otobüs ağı ve pazar liderliğine sahip iş ortağımız FlixBus ile birlikte bu kıtadaki seyahat ağımıza Bulgaristan’ın Rusçuk ve Romanya’nın Köstence şehirlerini ekledik. Bu iki şehrin ile birlikte halihazırda Avrupa’da 6 noktada hizmet veriyoruz.

Hem sefer hem de yolcu sayısında 2022 yılını geride bıraktık

Tüm bu yatırım ve iş birliklerimiz sayesinde ise, zorlu başlayan 2023 yılını beklentilerimiz doğrultusunda tamamladık. 2022 yılında toplamda 294 bin olan sefer sayımızı, 2023’te 340 bine çıkardık. Bu süreçte taşıdığımız toplam yolcu sayısı da 15.5 milyona ulaştı. 2023 yılında yaklaşık 300 milyon kilometre yol katetti. Diğer bir deyişle Kâmil Koç araçları, dünyanın etrafını yaklaşık 7.500 kez dolaşmış ya da Venüs’e 4 kez veya Mars’a yaklaşık 3 kez gidip-gelmiş oldular. 

Ulaştığımız bu rakamlar da, Kâmil Koç’un organizasyon büyüklüğünü net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bursa-İstanbul hattı en fazla yolcu taşıdığımız güzergâh oldu

Yıl içinde en fazla yolcu ve sefer sayısını ise, yaklaşık 1.500 sefer ve 80 binin üzerinde yolcu ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gerçekleştirdik. Bayramlarda yoğunluğumuzun üst seviyeye çıkarken, yıl içinde en fazla yolcu yoğunluğumuz ise büyükşehirlerimiz arasında gerçekleşti. 2023’te en fazla yolcu taşıdığımız hat 285.883 yolcu ile Bursa-İstanbul oldu. Bu hattımızı sırasıyla 279.324 yolcu sayısıyla Ankara-İstanbul, 133.337 yolcuyla İstanbul-İzmir, 129.931 Ankara-Kayseri ve 114.793 yolcuyla da Ankara-Bursa güzergahları izledi. 

2024 yılında 500 milyon TL’lik yatırım ile %10’lük büyüme hedefliyoruz

Kâmil Koç olarak, kurulduğumuz günden bu yana her zaman yol arkadaşlarımıza en iyiyi sunma gayreti ile çalıştık. Bu doğrultuda Kâmil Koç’un hizmet kalitesini, ülkemizin her noktasına taşımak, daha fazla insanımız için ulaşabilir kılmak adına yeni yatırım ve iş birlikleri ile seyahat ağımızı genişletmeye gayret ettik. Genç, modern ve daha konforlu araçlarla filomuzu sürekli güçlendirerek, yol arkadaşlarımız için seyahati daha da keyifli, konforlu hale getirmeyi hedefledik. Bu kapsamda, 2023 yılında mevcut özmal araç filomuzu 10 adet yeni otobüs yatırımı ile güçlendirdik. 

Önümüzdeki yılda ise, bu yatırımları daha da büyüterek, araç filomuzu daha da gençleştirmeyi ve %10’lük bir büyümeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda, 2023 yılında yaptığımız yaklaşık 500 milyon TL’yi aşan bir yatırımla, 2024 yılında filomuza 53 adet yeni araç katmayı planlıyoruz. 2024 yılının ilk aylarında birbiri ardına teslim alacağımız bu son model otobüslerimizle birlikte filomuzun yaş ortalamasını da 4,02’den 1,83’e düşüreceğiz. 2024’te yolcu sayımızdaki hedefimiz ise 16-17 milyon kişiye ulaşmak.

Kâmil Koç Multimedya uygulaması sektöre kattığımız ilklerden biri

Yol arkadaşlarımızın seyahat konfor ve keyfini arttırmak üzere özel olarak geliştirdiğimiz Kâmil Koç Multimedya uygulaması ile kesintisiz kişiselleştirilmiş eğlence imkânı sunmaya başladık. 2023 yılında geliştirdiğimiz Kâmil Koç Multimedya uygulaması, özgün altyapısı ile TV ve radyo yayınlarının yanı sıra sunduğu internet erişimi ile sektörde gerçekleştirdiğimiz ilkler arasında yer alıyor.  Böylece yeni yılda yolcularımıza en yeni teknolojilere sahip, güvenli ve konforlu araçlarımızla eşsiz bir seyahat deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz. 

Van’dan Londra’ya tek sistem üzerinden 4 aktarmayla gitmek mümkün

Kâmil Koç, bir aile şirketi olduğu dönemde Ankara’nın batısında daha bölgesel bir firma olarak hizmet veriyordu. Bugün, ülke çapına yayılmış ulusal bir firma konumunda. Şimdi ise, uluslararası bağlantıları olan firma yapmaya çalışıyoruz. Yurt içinde seyahat ağımıza yeni noktalar eklemek için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bunun yanında yurt dışı ağımıza ise Gürcistan’ı katmak için çalışıyoruz. Sonrasında Almanya, Avusturya ve Ukrayna hatlarımızı da açmayı planlıyoruz. 

Artık yurtdışına seyahatte çok güzel aktarma biletleri satabiliyoruz. Bugün geldiğimiz noktada yol arkadaşlarımız Flixbus ile Van’dan Londra’ya, tek sistem üzerinde 4 aktarmayla gitme imkana sunabiliyoruz. 2024’te uluslararası bağı daha da genişletmek adına çalışmalarımız tüm hızıyla sürecek.

Personel eğitimlerimizi, geliştirerek kesintisiz bir şekilde sürdürüyoruz

98 yıldır ülkemizin yollarında kesintisiz bir şekilde hizmet veren bir firma olarak, personel eğitimi bizim için her zaman temel odak noktamızı oluşturdu. Bugün ülkemizin en çok tercih edilen markası isek, bunda kuşkusuz neredeyse Cumhuriyetimizle yaşıt, bir asra yaklaşan sektör tecrübemizin yanı sıra zamanın ve teknolojinin gelişimine göre kendimizi sürekli güncellememizin de önemli bir yeri var. Bunun başında ise, yolcu güvenliğini ve hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmak adına verdiğimiz personel eğitimleri geliyor. Değişen yolcu talepleri doğrultusunda yolcu memnuniyetimizi daha da yükseltmek amacıyla personelimizin gelişimine katkı sunuyoruz. Kaptanlarımıza gelişen teknoloji ve değişen kurallar çerçevesinde ileri seviyede araç ve güvenli sürüş eğitimleri, yine hostlarımıza da daha iyi hizmet ve iletişim eğitimleri veriyoruz. Ayrıca FlixBus’un iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz FlixUni uygulaması üzerinden gelişmiş meslek eğitimleri de sunuyoruz. Yeni yılda da yine günün ve şartların gelişimi doğrultusunda bu eğitimlerimizi, geliştirerek kesintisiz bir şekilde sürdüreceğiz.

Kadın şoförleri sektöre kazandırmak adına pozitif ayrımcılık yapıyoruz

Kâmil Koç olarak, kadınların yeteneklerine, zekalarına ve her işi başarabileceklerine inanıyoruz. Bu doğrultuda gerek şirket bünyemizde ofislerimizde, bilet satışlarımızda çok sayıda kadın çalışma arkadaşlarımız mevcut. Ayrıca kadın şoförlerimiz de kurallara daha fazla uyuyor ve daha temkinliler. Bu nedenle onların sektörde kaptan olarak da daha fazla yer almaları gerektiğini savunuyoruz. Firma olarak da bunun için kendi adımıza özellikle kadın şoförlere yönelik bir pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Halihazırda 3 kadın kaptanımız başarıyla işlerine devam ediyorlar. Kapımız onlara sonuna kadar açık. Bu biraz da Kâmil Koç şirketinin kurucularından kaynaklanıyor. Aile şirketi dönemimizde 6 Yönetim Kurulu Üyesinin 5’i kadındı. Diğer bir deyişle şirketimizin DNA’sında kadın var ve bu özelliğimizi hiç bırakmadık.

Yol arkadaşlarımız için yolların itibarlısı olmaya devam edeceğiz

Kâmil Koç markası olarak, bugüne kadar hizmet verdiğimiz her noktada, yolcularımıza en iyiyi sunma hedefiyle çalıştık. Onların memnuniyeti bizim de mutluluğumuz oldu. Yol arkadaşlarımız son olarak, Kâmil Koç markasını, Türkiye’de yıl içinde itibarını en çok arttıran markaları ödüllendiren ilk ve tek etkinlik olan ‘The ONE Awards – Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde, Karayolu Taşımacılığı kategorisinde ‘Yılın İtibarlısı’ olarak seçtiler. Müşteri memnuniyetinin en önemli göstergelerinden biri olan ‘Yılın İtibarlı’ markası ödülüne bizi, üst üste layık gören tüm yol arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Yeni yılda da yol arkadaşlarımız için seyahati konforlu, güvenli ve keyifli hale getirmeye devam edeceğiz. Kâmil Koç Ailesi olarak, yeni yılda da tüm yol arkadaşlarımıza sevdikleri ile güzel bir yıl diliyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir