İnşaat devinde 20 milyar liralık “miras kavgası”

Türkiye’nin sayılı gayrimenkul şirketlerinden biri olan Metal Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu’nun vefatı sonrası aile üyeleri arasında 20 milyar lirayı bulan mal varlığının paylaşımı konusunda sorunlar yaşanmaya başladı. Dev miras için temsilci talep edildi. Saçaklıoğlu’nun ilk kurduğu ve grubun amiral gemisi konumundaki Metal Yapı’nın sahte imzalarla ele geçirilerek içinin boşaltıldığı iddiasıyla da savcılığa başvuruda bulunuldu.

Halk TV’de Dinçer Gökçe imzalı habere göre, iş insanı Saçaklıoğlu’nun ölümünün ardından yüklü miktardaki miras, şimdilerde onlarca dava ve soruşturmaya konu oldu. Anılan davaların bir bölümünde aile üyeleri karşı karşıya. Kimi dava ve soruşturmalar ise, Saçaklıoğlu’nun 2000’de kurduğu kurduğu Metal Yapı Konut A.Ş.’nin yeni sahiplerine karşı açılmış durumda.

Kritik önemdeki davalardan ilki İstanbul 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açıldı. “Terekeye temsilci atanması” talebi ile görülen davayı açan isim Saçaklıoğlu’nun ölmeden 6 ay önce evlendiği Emine Saçaklıoğlu (71) oldu. Dava dilekçesinde, mal varlığının tek tek tespit edilerek temsilci atanması istendi. Benzer talepli bir davayı da Saçaklıoğlu’nun kızı Özüm Saçaklıoğlu Bektaş açtı. Bektaş, tereke temsilcisi olarak kendisinin atanmasını istedi. Yapılan yargılama sonrası, tereke temsilcisi olarak Av. İbrahim Bülbül atandı. Ancak, Bektaş ile kardeşi Ömer Faruk Saçaklıoğlu’nun itirazı üzerine, dosyaya bakan İstanbul Bölge Adliyesi 6. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını karını kaldırdı. Terekeye temsilci atanmasına ilişkin süreç devam ediyor.

İki kardeş, üvey anneye karşı

“Şifreli kasadaki senetler çalındı”

Bir şikâyet başvurusunu ise, Ömer Saçaklıoğlu’nun kızı Elif Saçaklıoğlu (30) yaptı. Saçaklıoğlu, savcılık ifadesinde, “Babamın vefatından sonra evdeki şifreli kasada bulunan şirket hisse senetlerinin yerinde olmadığını fark ettim. Koray Yaşar Atamyıldız ile A. Oğuz Serim’in elindeki hisse senetlerindeki imzalar kesinlikle babama ait değil. Pay devrinin dayanağı olan belgeler sahte” dedi. Saçaklıoğlu, kuzeni Vedat Saçaklıoğlu ile birlikte Atamyıldız ve Serim’den şikayetçi oldu. Şikâyete ilişkin soruşturma süreci devam ediyor.

Satılan mülkler için tapu iptal davası

Metal Yapı’da yönetimin değişmesi ile birlikte, şirketin içinin boşaltıldığı iddiası da gündemde. Şirketin Göktürk’te bulunun 100 değerli gayrimenkulü, 12 Ekim 2022’de icra dairesi eliyle rızai yolla satıldı. Anılan gayrimenkuller H. Kurtaran’ın (59) sahibi olduğu Kurtaran Gayrimenkul AŞ’ye 243 milyon 508 bin liraya satıldı. İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, satışı yapılan gayrimenkullere ilişkin tapu iptal davası açıldı. Dava dilekçesinde, Kurtaran Gayrimenkul’ün satıştan kısa süre önce, 11 Ağustos’ta, 100 bin TL sermaye ile kurulduğu, şirket sahibi görünen kişinin ise anılan gayrimenkulleri alabilecek mali güçte olmadığı öne sürüldü. Dilekçede, satışı yapılan gayrimenkullerin piyasa değerinin 1-2 milyar lira seviyesinde olduğu öne sürüldü. Emine Saçaklıoğlu adına açılan tapu iptal davasında, satışı yapılan gayrimenkullere “davalıdır” şerhi konulması talebi mahkemece reddedildi.

Yargılama ise sürüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir