Dünyanın En Zengin Yüzde 1’lik Kesimine Dahil Olmak İçin Ne Kadar Servet Sahibi Olmalısınız?

Dünyanın en zengin yüzde 1’lik o kısmına dahil olmanın nasıl olacağını hiç hayal etmiş miydiniz? ‘Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış’ diyenleriniz olacaktır ama bunun herkesin aklından en az bir kez geçtiği de doğru! Peki gerçekte en zengin bölgelerde yaşayan bu insanların arasına dahil olmak için ne kadar servete sahip olmalıyız? İşte detaylar… ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Dünyanın en zengin insanları ve yaşadıkları bölgeleri inceleyen bir araştırmaya göre onlara dahil olmanın maliyeti akıllara zarar!

Monako Prensliği’nden İsviçre’ye en zengin nüfusa sahip bölgelerin o yüzde 1’lik kesimine dahil olmak için sahip olmanız gereken serveti açıklıyoruz. Buyurun! ?

Fransa’da bulunan Monako Prensliği ile başlayalım. Bu küçük bölgenin zenginleri arasına katılmak için sekiz basamaklı bir servete sahip olmak yeterli (!)

Knight Frank şirketinden alınan verilere göre Monako’nun yüzde 1’lik kesimine dahil olmak 12,4 milyon dolara mal oluyor. Jim Ratcliffe gibi milyarderler kulübü üyeleri Monako’da bulunurken, vergilerle de yüzleşmek zorunda değilsiniz!

Zenginlerin arasına katılma sınırı yüksek olan ülkelerde Monako’yu takiben ise İsviçre ve Avustralya geliyor.

Bu ay yayınlanan bir servet raporuna göre bu iki ülkenin yüzde 1’lik zengin nüfusuna dahil olmak için ise net servetiniz 5.5 ila 6.6 milyon dolar arasında olmalı. ABD için ise bu değer 5.1 milyon dolar olarak belirlendi.

Ne yazık ki bu oranların, yoksul ile zengin arasındaki uçurumun nasıl da gittikçe büyüdüğünü gözler önüne seren bir tarafı da var.

Örneğin birinci sırada olan Monako’da zengin olmanın değeri Filipinler’den 200 kat daha fazla! Filipinler’de zengin sayılmak için 57 bin dolarlık bir servet yeterli oluyor; Kenya ise daha kötü bir durumda.

Dünya Bankası’nın yaptığı açıklamalara göre küresel olarak enflasyondan etkilenen ülkelerde az gelirli hanelerin alım gücü daha da düşmüş durumda.

Ancak böyle bir manzaranın aksine dünyanın en zengin 500 insanı servetlerine servet katmaya devam ediyor. Sadece bu yıl bu kesim zenginliklerine 600 milyar dolar daha katmış durumda.

Yine de yoksul ile zengin arasında büyüyen bu uçurumun özellikle dünyanın en zenginleri üzerinde baskı yaratacağı düşünülüyor.

Varlıklarda daha yüksek vergileme yoluna başvurulması bu noktada beklenen adımlardan biri. Uzmanlar önümüzdeki dönemde piyasaların ve insanların bu yeni ekonomik ortama bir şekilde ayak uyduracağını düşünüyor.

Peki bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir